|
Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності
ПРИМІТКИ ДО РІЧНОЇ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ
ЗА 2012 рік
1. ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПІДПРИЄМСТВО
ПАТ "Коржiвський СГДК" веде розробку Завадiвського родовища доломiтiв. Товариство спецiалiзується по випуску щебеню фракцiй 10-20 мм, 20-40 мм, 40-70 мм. Починаючи з 1962 року, доломiтнi родовища iнтенсивно розроблялись. Коржiвським кар'єром Тернопiльського комбiнату шляхо-будiвельних матерiалiв Тернопiльського Облшляхбуду, як сировина виключно для виробництва шляхо-будiвельних матерiалiв. В квiтнi 1982 року запровадженням Ради Мiнiстрiв, Коржiвський гiрничо-дробарний цех Тернопiльського КШБМ, експлуатуючий Завадiвське родовище доломiтiв, переданий на баланс Мiнчормету для поповнення потужностей по добичi доломтiв, що видобували на Докучаєвському флюсо-доломiтному комбiнатi в Донецькiй областi. Враховуючи обмеженi перспективи родовища як джерела металургiйної сировини в 1985 роцi воно знову передано Тернопiльському Облшляхбуду для подальшої експлуатацiї. В 1995 роцi створено ВАТ "Коржiвськй СГДК", яке з березня 2000 року працює в складi концерну "Магнезiт". 19.03.2004 року прийнято рiшення про вихiд з НВО Концерн Магнезiт. ВАТ "Коржiвський СГДК" функцiонує на законних засадах i в своїй дiяльностi керується чинним законодавством i статутом товариства (Свiдоцтво про державну реєстрацiю № 21150620 видане Монастириською Районною радою народних депутатiв 2 серпня 1995 року). Рiшення № 291 iз змiнами вiд 26 травня 2000 року. 26.04.2004 року Монастириською районною державною адмiнiстрацiєю вiдбулася перереєстрацiя ВАТ "Коржiвський спецiалiзований гiрничо-дробарний кар"єр" за №0092. Важливих подiй розвитку, в тому числi злиття, полiлу, приєднання, перетворення, видiлу у звiтному роцi не було. У 2011 році роцi у звязку з приведенням дiяльностi у вiдповiднiсть до Закону України "Про акцiонернi товариства" змiнено найменування з ВАТ на ПАТ.
Органом управлiння товариства є голова правлiння. Основнi пiдроздiли: кар'єр; дробарно-сортувальна дiльниця; майстернi; автопарк; бухгалтерiя. Змiн в органiзацiйнiй структурi в звiтному роцi не було. Фiлiй, представництв, дочiрнiх пiдприємств, iнших вiдокремлених структурних пiдроздiлiв у ПАТ "Коржiвський СГДК" немає.
Основним видом товару являється доломiт, який i використовується на будiвництвi, а також як сировина на склозаводах. Дроблення гiрничої маси проводиться на дробiльно-сортувальнiй установцi. Каналами збуту та методами продажу є попереднє укладення угод з замовниками. Новi технологiї, новi товари - не впроваджуються. На перспективу товариство планує нарощувати бiльш енергоємке обладнання. Основним ризиком в дiяльностi пiдприємства є погоднi умови. Дiяльнiсть товариства носить сезонний характер. Комбiнат постачає доломiт скловиробним заводам України.
2. КОНЦЕПТУАЛЬНА ОСНОВА ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI
ПАТ "Коржiвський спеціалізований гiрничо-дробарний кар'єр" датою переходу на міжнародні стандарти фінансової звітності обрало 01.01.2012 року. Попередня фінансова звітність складена на основі даних бухгалтерського обліку згідно українського законодавства шляхом трансформації з внесенням корегувань, проведенням перекласифікації статей з метою достовірного представлення інформації згідно вимог міжнародних стандартів фінансової звітності.
Фінансову звітність Публічного акціонерного товариства "Коржiвський спеціалізований гiрничо-дробарний кар'єр" було складено в процесі зміни концептуальної основи з П(С)БО на МСФЗ., тому фінансова звітність може потребувати коригувань на початок періоду першого повного пакету фінансової звітності станом на 31 грудня 2013 року і за рік, який закінчиться на вказану дату.
Дана фінансова звітність є попередньою фінансовою звітністю, і в ній не наводиться порівняльна інформація за 2011 рік. Звертаємо увагу на те, що тільки повний пакет фінансової звітності за МСФЗ, який включає три Баланси (Звіти про фінансовий результат), по два Звіти про фінансові результати (Звіти про сукупний дохід), Звіти про рух грошових коштів, Звіти про власний капітал, і відповідні примітки (в тому числі порівняльну інформацію до всіх приміток, що вимагається МСФЗ)., може забезпечити достовірне відображення фінансового стану Публічного акціонерного товариства "Коржiвський спеціалізований гiрничо-дробарний кар'єр", результатів його операційної діяльності та руху грошових коштів згідно з МСФЗ.
Для складання попередньої фінансової звітності за МСФЗ за 2012 рік і першої фінансової звітності за МСФЗ за 2013 рік застосовуються МСФЗ, що будуть чинні станом на 31.12.2013 р. Таким чином, існує суттєва невизначеність щодо відповідності застосовуваних версій МСФЗ на дату переходу (01.01.2012 р.) і на першу звітну дату за МСФЗ (31.12.2013 р.).
Враховуючи вищезазначені обмеження (відсутність порівняльної інформації у фінансовій звітності за перший перехідний період застосування МСФЗ) концептуальною основою даної фінансової звітності можна розглядати обмежене використання МСФЗ.
3. ОСНОВНI ПРИНЦИПИ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА
Основні принципи облікової політики підприємства на 2012 рік затверджені відповідним наказом.
У примітках до річної фінансової звітності підприємством застосовані правила бухгалтерського обліку відповідно до вимог нормативно-правових актів, які враховують правила бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності за Міжнародними стандартами фінансової звітності.
Форми і примітки звітності базуються на даних бухгалтерського обліку, який здійснювався згідно з обліковою політикою підприємства на 2012 рік. Бухгалтерський облік підприємство веде в національній валюті - гривні. Одиниці виміру у яких подається фінансова звітність - тисячі гривень.
У межах чинного законодавства, Міжнародних стандартів фінансової звітності, наказу про облікову політику підприємство визначає:
- основні принципи ведення бухгалтерського (фінансового) обліку і формування статей звітності;
- єдині методи оцінки активів, зобов'язань та інших статей балансу підприємства;
- порядок нарахування доходів і витрат підприємства;
- критерії визнання активів безнадійними до отримання;
- порядок створення та використання спеціальних резервів;
- вимоги та вказівки щодо обліку окремих операцій.
Для ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності активи і зобов'язання підприємства оприбутковуються та обліковуються за вартістю їх придбання чи виникнення та справедливою (ринковою) вартістю. Вартість активів і зобов'язань, нарахованих в іноземній валюті, перераховується в національну валюту по курсу Національного банку України на момент складання балансу.
Крім методів та способів оцінки, що застосовуються при виникненні (визнанні) активів для оприбуткування їх вартості за балансом, підприємство використовує різні методи приведення вартості активів у відповідність до їх реального стану: нарахування доходів і витрат з дотриманням їх відповідності, формування резервів, переоцінка активів до їх справедливої вартості, амортизація необоротних активів тощо.
4. ПРИМІТКА "ОСНОВНІ ЗАСОБИ"
Придбані (створені) основні засоби та нематеріальні активи зараховуються на баланс за їх первісною вартістю. Первісна вартість об'єкта основних засобів і нематеріальних активів, створених підприємством, включає прямі витрати на оплату праці, прямі матеріальні витрати, інші витрати, безпосередньо пов'язані зі створенням цього активу та доведенням його до придатного для використання за призначенням стану.
Після первісного визнання об'єкта основних засобів та нематеріального активу його подальший облік здійснюється за первісною вартістю (собівартістю) з вирахуванням накопиченої амортизації та накопичених збитків від зменшення корисності. Усі необоротні (матеріальні та нематеріальні) активи підлягають амортизації (крім землі та незавершених капітальних інвестицій). За кожним об'єктом необоротних активів визначається вартість, яка амортизується.
Амортизацію основних засобів підприємство нараховує із застосуванням прямолінійного методу, який діяв на протязі 2012 року, за яким річна сума амортизації визначається діленням вартості, що амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобів. Амортизація не нараховується, якщо балансова вартість необоротних активів дорівнює їх ліквідаційної вартості.
Нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів здійснюється протягом строку корисного використання(експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс). Правила нарахування амортизації та річні норми визначенні в Обліковій політиці підприємства. На протязі 2012 року метод амортизації не змінювався.
Перегляд норм та терміну корисного використання підприємство здійснює в разі проведення витрат по модернізації, реконструкції та поліпшенню основних засобів, яке призводить до вдосконалення активу, збільшення строку його корисного використання, покращення його первісних властивостей, тобто збільшують майбутню економічну вигоду від його використання. Витрати по модернізації, реконструкції та поліпшенню основних засобів включаються до їх балансової вартості в момент фактичного їх здійснення.
Малоцінні матеріальні активи амортизуються 100% при введенні в експлуатацію. До складу малоцінних необоротних матеріальних активів відносяться ті активи, первісна вартість яких не перевищує 2500 грн.
Основні засоби та інші необоротні матеріальні активи класифікуються наступним чином:
- будівлі, споруди та передавальні пристрої;
- машини та обладнання;
- транспортні засоби;
- інші основні засоби;
- малоцінні необоротні матеріальні активи.
Протягом 2012 року Товариством закуплено основних засобів на суму 841343,99 грн., а саме:
- автомобіль Белаз 7522 - 271943,67 грн.;
- автомобіль Газ 33023 (Газель) - 147500,00 грн.;
- Грохот ГВ-Мх-7,2х3-М - 401700,00 грн.;
- Відбійний молоток - 4404,32 грн.;
- Відеокамера - 15796,60 грн.
За звітний рік Товариством проведено капітальні ремонти основних засобів на суму 500305,50 грн., з них:
- ЕКГ-5 - 43576,09 грн.;
- ДСУ - 227118,33 грн.;
- Навантажувач "Сталева Воля" - 48708,33грн.;
- Автомобіль МАН - 26405,59 грн.;
- Автомобіль Белаз - 24043,83 грн.;
- Бульдозер - 1083,33.грн.;
- СБШ -200 - 14565,00 грн.;
- Вагова - 102000,00 грн.;
- Автомобіль Волга - 10530,00 грн.;
- Автомобіль КАМАЗ - 2275,00 грн.
Вартість ремонту поточного, якщо його здійснення направлено на повернення активу його первісних властивостей та не призводить до їх поліпшення, визнаються витратами того періоду, коли вони були понесені.
Переоцінка первісної вартості та перегляд термінів корисного використання основних засобів на протязі 2012 року підприємство не здійснювало.
Інформація про основні засоби підприємства:
тис. грн.
№ з/п Показник Будинки, споруди та передавальні пристрої Машини та обладнання Транспортні засоби Інші основні засоби
1 Залишок на початок року:
первісна вартість
2711
7874
1217
16
знос 876 4062 732 16
2 Надійшло за рік 731 124 482 4
3 Вибуло за рік:
первісна вартість
-
150
-
-
знос - - - -
4 Нараховано амортизації за рік 310 1218 277 2
5 Інші зміни (рекласифікація)
первісна вартість
1156
-1462
302
-
6 знос 172 -367 195 4
7 Залишок на кінець року:
первісна вартість
4598
6386
2001
24
знос 1358 4913 1204 18
5. ПРИМІТКА "ЗАПАСИ"
Облік запасів здійснюється на підставі діючого наказу із застосуванням Міжнародних стандартів фінансової звітності. Запасами визнаються активи підприємства, які утримуються для однієї з наступних цілей:
- для споживання під час виробництва, виконання робіт, надання послуг, а також для забезпечення функціонування адміністрації підприємства (сировина, матеріали, паливо, комплектуючі та ін.);
- для завершення процесу виробництва з наступним продажем продукту виробництва (незавершене виробництво, напівфабрикати);
- для подальшого продажу в звичайних умовах господарської діяльності (продукція та товари).
Не визнаються виробничими запасами сировина та матеріали, отримані в переробку як давальницька сировина, а також товари, отримані по договорах комісії. Вони обліковуються на позабалансових рахунках.
На підприємстві застосовується періодична систему обліку запасів, при якій оцінка запасів з метою вибуття відображається в обліку одноразово при формуванні фінансової звітності. Для всіх одиниць бухгалтерського обліку запасів, що мають однакове призначення і однакові умови використовування, застосовується тільки один метод оцінки запасів при їх вибутті. Відповідно до цього оцінку всіх запасів при їх вибутті, здійснюють за методом ФІФО. Запаси повинні оцінюватися за найменшим із двох показників: собівартістю або чистою вартістю реалізації.
Інформація про запаси:
тис. грн.
№ з/п Показник 2011 рік 2012 рік
1 Сировина і матеріали 35 18
2 Паливо 7 76
3 Запасні частини 428 -
3 Малоцінні та швидкозношувані предмети 4 3
4 Незавершене виробництво 6 6
5 Готова продукція 1475 2570
Разом 1955 2673
6. ПРИМІТКА "ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ"
Дебіторську заборгованість визнають як актив, якщо існує вірогідність отримання майбутніх економічних вигод і може бути достовірно визначена її сума. Поточна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи і послуги визнається за актив одночасно з визнанням доходу від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг і оцінюється за ціною реалізації на підставі первинних бухгалтерських документів на відвантаження товарів або продукції, надання послуг. Сумнівною дебіторською заборгованістю вважають поточну дебіторську заборгованість, щодо якої існує невпевненість в її поверненні боржником. На підставі аналіза дебіторської заборгованості, пов'язаної із реалізацією продукції (робіт, послуг), здійснюється нарахування резерву сумнівних боргів. Нарахування суми резерву сумнівних боргів відображається в звіті про фінансові результати у складі інших операційних витрат. Безнадійною дебіторською заборгованістю вважається поточна заборгованість, відносно якої існує впевненість щодо її не повернення боржником або по якій закінчився строк позивної давності. Виключення безнадійної дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи і послуги з активів здійснюється згідно реєстру, затвердженого керівником підприємства, з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів.
Інформація про дебіторську заборгованість:
тис. грн.
№ з/п Показник 2011 рік 2012 рік
1 Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги 82 90
3 Інша поточна дебіторська заборгованість 123 350
Разом 205 440
Найбільшими дебіторами Товариства є:
- ТзОВ "Рембуддільниця" - 12696,00 грн.;
- Райавтодор (м. Монастириськ) - 7800,47 грн.;
- ПП Ксьондзик - 20036,88 грн.;
- Полупанівська філія ТОВ "Гірничодобувна промисловість" - 21600,00 грн.
7. ПРИМІТКА "ГРОШОВІ КОШТИ ТА ЇХ ЕКВІВАЛЕНТИ"
Грошові кошти та їх еквіваленти включають готівкові кошти в касі та залишки по рахунках до запитання, короткострокові i високоліквідні інвестиції з терміном погашення не більше трьох місяців, а також банківські овердрафти.
Інформація про грошові кошти та їх еквіваленти:
тис. грн.
№ з/п Показник 2011 рік 2012 рік
1 Каса 2 1
2 Поточний рахунок у банку 1 32
Разом 3 33
8. ПРИМІТКА "ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ"
Інформація про власний капітал:
тис. грн.
№ з/п Показник 2011 рік 2012 рік
1 Статутний капітал 232 232
2 Інший додатковий капітал 3249 3249
3 Непокритий збиток (511) (808)
Разом 2970 2673
Бухгалтерський облік власного капіталу ведеться на основі МСФЗ.
Статутний капітал Товариства сформований згідно вимог чинного законодавства України.
У відповідності до Статуту товариства, станом на 31.12.2012 року статутний капітал становить 231535,25 грн. (двісті тридцять одна тисяча п'ятсот тридцять п'ять гривень 25 коп.), за структурою 926141 шт. простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн.
Вартість чистих активів ПАТ "Коржiвський спеціалізований гiрничо-дробарний кар'єр", розрахована відповідно до Методичних рекомендацій щодо визначення вартості чистих активів акціонерних товариств, схвалених Рішенням ДКЦПФР № 485 від 17.11.2004 р., на основі показників Балансу товариства станом на 31.12.2012 року складає 2673 тис. грн.
9. ПРИМІТКА "ЗОБОВ'ЯЗАННЯ"
Зобов'язання визнається, якщо його оцінка може бути достовірно визначена та існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню, то його сума включається до складу доходу звітного періоду.
Простроченої заборгованості за позиками банків на звітну дату немає. Нарахування та сплата податків і зборів проводилося у відповідності до діючого податкового законодавства.
Інформація про зобов'язання:
тис. грн.
№ з/п Показник 2011 рік 2012 рік
2 Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
1149
1410
Поточні зобов'язання з одержаних авансів 393 393
3 Поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом 320 416
4 Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування
52
115
5 Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці
105
235
6 Інші поточні зобов'язання 3794 4471
Разом 5813 7040
Найбільшими кредиторами Товариства є:
- ТзОВ "АКВАДОНІНВЕСТ" - 4877874,90 грн.;
- ПП Маліновський Р.Й. - 341115,37 грн.;
- ПП "Українська лісова інвестиційна група" - 154732,50 грн.;
- Гірничодобувна промисловість - 1814233,95 грн.;
- ФОП Одижинська М.Г. - 106920,00 грн.;
- ДП "Західдорвибухпром" - 114566,40 грн.
10. ПРИМІТКА "ДОХОДИ І ВИТРАТИ"
Доходи і витрати визнаються підприємством за кожним видом діяльності (операційної, інвестиційної, фінансової) за таких умов:
а) визнання реальної заборгованості за активами та зобов'язаннями підприємства;
б) фінансовий результат операції, пов'язаної з продажем (купівлею) товарів, наданням (отриманням) послуг, може бути точно визначений.
Доходи і витрати, що виникають у результаті операцій, визначаються договором між її учасниками або іншими документами, оформленими згідно із вимогами чинного законодавства України. Кожний вид доходу та витрат відображається в бухгалтерському обліку окремо.
Базовими принципами для обліку доходів і витрат підприємство використовує принципи нарахування та відповідності доходів та витрат та принцип обачності.
Критерії визнання доходу і витрат застосовуються окремо до кожної операції підприємства. Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, у якому вони були здійснені.
Доходи та витрати, які включено в "Звіт про фінансові результати" визначались і враховувались в тому звітному періоді, до якого вони відносяться.
Інформація про доходи та витрати:
тис. грн.
№ з/п Показник 2011 рік 2012 рік
Доходи
1 Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
18091
12829
2 Інші операційні доходи, в т.ч.: 21 14
дохід від списання кредиторської заборгованості 20 14
інші операційні доходи 1 -
4 Інші доходи, в т.ч.: 2 150
реалізація необоротних активів - 150
інші доходи 2 -
Витрати
1 Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
4685
5459
2 Адміністративні витрати 1733 1896
3 Витрати на збут 4866 7515
4 Інші операційні витрати 238 344
сумнівні та безнадійні борги 13 49
інші операційні витрати 225 295
5 Фінансові витрати 16 -
сплачені відсотки 16 -
6 Інші витрати - 150
собівартість реалізованих необоротних
активів
-
150
Операційні витрати за елементами представлені наступним чином:
№ з/п Показник 2011 рік 2012 рік
1 Матеріальні затрати 3195 4850
2 Витрати на оплату праці 2689 3486
3 Відрахування на соціальні заходи 1133 1318
4 Амортизація 1555 1807
5 Інші операційні витрати 2950 3753
Разом 11522 15214
Інформація про обсяги виробництва та реалізації основних видів продукції:
№ п/п Основний вид продукції доломіт Обсяг виробництва Обсяг реалізованої продукції
у натуральній формі
(фіз. од. вим.) у натуральній формі
(фіз. од. вим.) у грошовій формі (тис. грн.)
1 фр. 0*10 мм. 4,594.50 4,594.50 23.61
2 фр. 0*20 мм. 227.40 227.40 1.40
3 фр. 0*25 мм. 360.00 360.00 2.20
4 фр. 5*20 мм. 2,180.00 2,180.00 163.50
5 фр. 5*25 мм. 3,747.00 3,747.00 281.02
6 фр. 10*20 мм. 40,028.00 5,521.30 227.80
7 фр. 20*40 мм. 109.60 109.60 4.00
8 фр. 20*50 мм. 109,208.10 105,647.00 7,938.60
9 фр. 40*70 мм. 158.40 158.40 5.90
10 фр. 40*80 мм. 127,253.98 122,720.00 9,211.60
11 вище 80 мм. 2,658.00 2,510.00 36.20
12 вище 120 мм. 5,385.00 5,543.50 88.70
Разом 295,909.98 253,318.70 17,984.53
11. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ТОВАРИСТВА
Показники фінансового стану акціонерного товариства
№ Показники Формула розрахунку показника фінансового стану акціонерного товариства та підприємства - емітента облігацій Орієнтовне позитивне значення показника Станом на 31.12.11 р. Станом на 31.12.12 р.
1 Коефіцієнт абсолютної ліквідності К1 = (Грошові кошти + Грошові еквіваленти + Короткострокові фінансові вкладення) : Короткострокові зобов'язання 0,25 - 0,5 0,001 0,005
2 Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття) К2 = (Грошові кошти + Грошові еквіваленти + Дебітори (непрострочені та реальні) + Запаси + Витрати) : Короткострокова заборгованість 1,0 - 2,0 0,46 0,60
3 Коефіцієнт фінансової стійкості К3 = Власні кошти : Вартість майна (підсумок активу балансу) 0,25 - 0,5 0,34 0,28
4 Коефіцієнт структури капіталу (фінансування) К4 = (Короткострокова кредиторська заборгованість + Довгострокова кредиторська заборгованість) : Власний капітал 0,5 - 1,0 1,96 2,63
На підставі аналізу показників фінансового стану можна зробити наступні висновки:
- коефіцієнт абсолютної ліквідності свідчить про незабезпеченість Товариства високоліквідними активами в повній мірі;
- показник загальної ліквідності свідчить про спроможність Товариства частково покривати свої борги за рахунок мобілізації коштів в розрахунках з дебіторами та отриманих доходів від господарської діяльності;
- стан забезпеченості власними коштами характеризується оптимальними значеннями коефіцієнтів фінансової стійкості та структури капіталу, що свідчить про повну фінансову незалежність підприємства від інших суб'єктів господарської діяльності та можливість позичати додаткові ресурси.
В цілому, фінансовий стан Товариства можна вважати стабільним, що свідчить здатність Товариства продовжувати свою діяльність в майбутньому на безперервній основі.
|